Başkent Logo
HAVUZ
  
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ÖZEL BAŞKENT OKULLARI YÜZME HAVUZU
 

 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ÖZEL BAŞKENT OKULLARI YÜZME HAVUZU

Yüzme havuzumuz yetişkinlere ve çocuklara yüzme kursu ve özel yüzme dersleri veren üyelik kaydıyla serbest çalışma yapan profesyonel yüzme havuzudur.  Faaliyetlerini yüzme çalışmalarını yaz ve kış olmak üzere devam ettirmektedir. Aynı zamanda küçük yaş gruplarında sporcular yetiştiren, okullar arası müsabakalara katılan, okullarını başarıyla temsil eden sporcular yetiştirmekteyiz. Yüzme kursları aylık üyelikler şeklindedir, tek günlük giriş yoktur. Yüzme bilen yetişkinler ve çocuklar aylık üyeliklerden faydalanarak tesislerimizde spor amaçlı yüzebilir, teknik yüzme çalışmalarımıza katılabilirler.

 Yüzme havuzumuz kapalı tesis kışında kullanılan yarı olimpik 25 m uzunluğunda 12,5 m genişliğinde 5 kulvarlı EĞİTİM havuzudur. Daha güvenli ve etkin eğitim amaçlı yarıya kadar 1.40 m derinliğinde diğer yarısı 2 m derinliğindedir. Geniş tribün ve havuzu gören bekleme salonumuz veliler ve öğrenci yakınları tarafından kullanılarak dersleri izleyebilirler

  •  Su sıcaklığı sağlık bakanlığının verdiği sınırlarda 26-28 derecedir. Ph 7,2-7,4 arası klor 1,0-1,50 arasındadır.
  •  Havuzumuz sağlık bakanlığı, toplum sağlığı merkezi tarafından denetlenmektedir.
  •  Aylık analizler alarak su hijyen kontrolleri yapılmaktadır.
  •  Eğitimler beden eğitimi mezunu ve uzman antrenörler eşliğinde yapılmaktadır

Okulumuzda ilköğretim öğrencilerimize her yılın ekim ve mayıs aylarında beden eğitimi dersi müfredatı kapsamında yüzme dersi verilmektedir. Yüzme öğrenmiş okulumuz öğrencilerine haftanın belirli gün ve saatlerinde havuz kullanımı ücretsizdir. Amacımız yüzme bilmeyenlere yüzme öğretmek ve aynı zamanda yüzme bilenlerin stilini geliştirmektir. Çocuklarımızın hem güvenliği hem de sağlıklı bireyler olarak yetişebilmesi için yüzme sporunu daha ilköğretim düzeyinde iken aşılamaktayız.

 Yüzme kursları hakkında merak ettiğiniz diğer soruların cevaplarına ulaşmak ve  yüzme kurslarımıza katılmak için bize ulaşarak randevu alınız.

 

HAVUZUMUZDA YAPILAN EĞİTİMLER

ÇOCUKLAR İÇİN KURSLAR
5-12 yaş aralığında acemi (yüzme bilmeyen) 6-7 kişi ve stil (yüzme bilen)10 kişi öğrenci gruplar kurslarımız 1 saatlik derslerle haftada 2 çalışma toplam 8 saatlik dönemlerle bir ay sürmektedir; birkaç aşamadan oluşur. Nefes tekniği, kolların kullanımı ve bacakların kullanımı şeklindedir. İlk olarak ders sırasında bu üç bölümü ayrı ayrı çalıştırıyoruz. Bu temellerin atılması ve istikrarlı bir şekilde geliştirilmesi ile çocuklar yüzmeye başlayacaklardır. Yüzme öğrenen öğrencilerimize stil kursları düzenliyoruz.1.stil 2.stil ve 3.stil gurupları
 
ÖZEL DERS
Bire bir özel yüzme dersleri kişinin psikolojisi, önceden yaşadığı korkular, deneyimleri fiziksel kapasitesi, suya karşı adaptasyonu, bireysel yetenekleri ve öğrenim süresi kişiden kişiye değişmektedir.Tabi bire bir özel yüzme dersi almanız yüzme öğrenme sürenizi kısaltacaktır. Özel yüzme dersleri uzman eğitmen eşliğinde bire bir olarak 8 saat paket program halinde yapılmaktadır. Tek saatlik özel ders programımız yoktur. ANTRENMAN EĞİTİMİ Eğitim alan yüzmeyi öğrenip yüzme stillerini ve fiziksel yapısını geliştirmek isteyen öğrencilerimizle yüzme antrenmanları yapmaktayız. Haftada 4 çalışma iki hafta içi 2 hafta sonu bir aylık dönemlerle
 
YÜZME EĞİTİMİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN SORULAR
Yüzme öğretmeyi garanti veriyor musunuz? Yüzme öğreneceğinizi garanti ediyoruz. Yüzme öğrenme süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ne kadar sürede yüzme öğreneceğinizi sizin kişisel yeteneğiniz, su korkunuz, spor geçmişiniz gibi durumlar belirler. Süreci yüzme eğitimi almadan tahmin etmek doğru değildir. Yüzme eğitimi almaya başladığınızda derslere ara vermeden katılımlarınızı devam ettirmenizi öneririz. Aşırı su ve derinlik korkum var yüzme öğrene bilir miyim? Eğer aşırı su ve derinlik korkunuz varsa ilk etapta kısa süreliğine de olsa bir özel yüzme dersi almanızı tavsiye ederiz. Yüzme için gerekli kişisel malzemeler nelerdir? Bayanlar Mayo veya Bikini kullanabilirler Erkekler Mayo veya Short kullanabilir Bone Yüzücü Gözlüğü Havlu Terlik Fön Makinesi ( Bone ve yüzücü gözlüğünü yüzme havuzu kantinden temin edebilirsiniz.) Üyelik özellikleri nelerdir?
 
STANDART YÜZME ÜYELİĞİ:
Yetişkin ve çocuk yüzme dersleri üyelik sistemi aylık üyelik şeklindedir. Aylık üyelikler de yüzme eğitimlerine katılım hafta da iki gün birer saat olarak organize edilmektedir. Aylık üyelikler de ders programı sekiz ders olarak belirlenmiştir. Her ders 1 saat sürmektedir. Hafta içi veya hafta sonu programlarında size ayrılan sürede derslere katılma zorunluluğu vardır. Aylık üyelikler de girilmeyen derslerin telafisi yapılmamaktadır. Tek girişlik veya haftalık üyeliğimiz yoktur. Yüzme kursları hakkında bilgiler yüzme kursu fiyatları günceldir. SERBEST YÜZME ÜYELİĞİ: Serbest yüzme üyeliği sadece yüzme bilenler için geçerlidir. Yüzme bilenler sağlık yaşam ve spor amaçlı serbest yüzme üyeliği ( kurs almadan ) yaparak çalışma gün ve saatlerimizde yüzme sporu yapabilirler. Serbest üyelik ile standart üyelik ücretleri aynıdır.

  

ÖZEL DERS PROGRAMI

İlk ders başarılı bir eğitim süreci için çok önemlidir. Bu yüzden ilk gününüzü mümkün olduğu kadar rahat atlatmanız için en basit hareketleri başarıyla yapana kadar tekrar ederek geçireceğiz. İlk olarak öğretmeniniz gözetiminde güvenli bir şekilde suya girerek ayaklarınızla havuz zeminine basacaksınız. Havuz kenarında yapacağınız nefes egzersizleri ile suya biraz daha alışacaksınız. Yaptığınız tüm egzersizleri havuz kenarına tutunarak yapacaksınız. 

İkinci aşamada öğretmeninizin yardımı ile suda yatay pozisyonda durmaya çalışıyorsunuz. Bu çalışma en kolay alışacağınız hareketlerin başında gelmektedir. Bu harekette rahat ettiğiniz andan itibaren aynı pozisyonda ayaklarınızı çırpmaya başlayacaksınız. Öğretmeniniz hala size yardım ediyor olacak. Bu iki aşamada da zorlandığınız kısımlarda size özel pek çok çözüm seçeneğimiz bulunmaktadır. Öğrencilerimizin tamamı bu çalışmaları ilk gün tamamlamaktadırlar.

İkinci gün bu çalışmaları tekrar ediyoruz ancak ilerleme hızınız ilk günden daha iyi olacak. Öğretmeniniz size önceden bilgi vererek kademeli olarak yardımı azaltacak ve en sonunda hareketleri tek başınıza yapmaya başlayacaksınız. Durumunuza göre iki ya da üç gün sadece ayak vuruşu çalışacaksınız.

İyice pekişen ayak vuruşu çalışmalarının ardından kollarınız da devreye girecektir. Beş gün içerisinde nefesinizi tutabildiğiniz süre boyunca kötü de olsa yüzmeye başlayacaksınız.

Sırada zorlu nefes çalışmaları var. Yapacağımız çeşitli egzersizlerle beş gün boyunca serbest stil yüzerken nefes alma becerinizi geliştirmeye çalışacağız. Nefes çalışmalarına paralel olarak  serbest stil yüzme tekniğiniz de gelişecek.

Belki üçüncü günde belki de beşinci günde kollarınızı da kullanarak yüzmeye başladığınızda artık herkesin hayali olan yüzmeden su yüzeyinde durabilme egzersizleri başlayacak. Aslında çok kolay olmasına rağmen tamamen sizin su içindeki rahat tavırlarınızla ilgili olan bu hareket için bolca deneme imkanımız olacak. On dersin sonunda da hedefimiz olan seviyeye ulaşacağız.

 

Yüzme Dersi Sonundaki Hedeflerimiz:

Hedef 1 : Denizde boyunuzu geçen derinlikte iskele veya tekneden suya girmek, 4-5 metre yüzmek, suda durup geri dönmek,

Hedef 2 : 16-20 metre uzunluktaki bir havuzda serbest stil yüzebilmek,

Yapacağımız on ders boyunca ne kadar erken bu iki hedefe ulaşırsak diğer yüzme çeşitleri ile o kadar çok ilgilenme imkanımız olacak. Böylelikle ikincil hedeflerimiz olan kurbağalama, köpekleme ve sırtüstü yüzme, isteyenler için suya çivileme ve balıklama atlama çalışmalarına zaman ayırabileceğiz.

 

Yapmayacaklarımız :

Öğretmeniniz sizi önceden uyarmadan elinizi bırakmayacak.

Suya atlamanız istenmeyecek.

Yaptığınız hareketi geliştirmeden bir sonraki adıma geçilmeyecek.

Alışkanlık oluşturmaması için yardımcı materyaller kullanmayacağız.

 

Ders programınız size özel olacağı için programda ileri gitmeniz veya geri kalmanız durumunda bir gruba bağlı olarak çalışmak zorunda kalmayacaksınız.

 

 

HAVUZ İRTİBAT
Telefon : (0322) 239 51 68
Dahili :1147 - Çetin ARSLAN
1206 - Melek BÜYÜKALTAY
 
Adres     :   Başkent Üniversitesi Özel Adana Başkent Okulları Huzurevleri Mah.77201 Sk. 01170 Çukurova/ADANA
 
PAYLAŞ:
X